Dutch Open, Zutphen 2011

În data de 12 februarie 2011 lotul României a participat la Open-ul Olandei, organizat în localitatea Zutphen. Competiția a fost deschisă tuturor participanților indiferent de stil. La start s-au prezentat sportivi din 8 țări(Olanda, Anglia, Norvegia, Belgia, Suedia, Cehia, Lituania și România). Organizarea a fost impecabilă iar publicul olandez s-a dovedit un bun cunoscător al artelor marțiale, apreciind orice procedeu tehnic, indiferent de cine se afla pe tatami. Fair-play-ul lor ne-a impresionat foarte tare, dealtfel.

Lotul României a fost format din cinci sportivi și doi arbitri internaționali. Clubul C.S. Kyospirit Cluj-Napoca a fost reprezentat de Marius Mîndruțău la +80kg și Vlad Pop în calitate de arbitru.

Marius a reușit să ocupe locul al doilea la categoria grea după trei lupte bune împotriva unor luptători masivi din Olanda, în finală el întâlnindu-l pe campionul României  de la categoria grea: Dorin Mărgărint.  Un rezultat bun, mai ales că Marius participă de obicei cu o categorie de greutate mai jos.

În afară de Marius, România a mai cucerit două medalii de aur la +80(Dorin Mărgărint, Budokai Arad) kg si -70 kg(Sergiu Druhora, Vidalis Zalău) baieti, o medalie de bronz la -60 kg fete(Anca Monica Dan, Budokai Arad) și un loc 5 tot la +80 kg baieți(George Florin Paul, CSC Felix Sânmartin).

Felicitări tuturor, a fost un concurs foarte potrivit în vederea pregătirii Campionatului European din luna aprilie.

Pozele de la concurs le găsiți în secțiunea multimedia.